Evaporatif Soğutucu Nedir? Nasıl Çalışır?

Evaporatif soğutucu nedir? diye soracak olursanız, suyun enerjisini kullanarak soğutma yapabilen cihazlardır. Klima gibi cihazların aksine içinde herhangi bir kompresör grubu yoktur. Haznesine koyulan suyu alttaki pompa vasıtasıyla cihazın üst kısmına gönderir ve üste kısımdan aşağı doğru sağında, solunda ve arkasında bulunana peteklerin arasından akarak aşağı doğru yönlendir. Cihazda bulunan fan çalışırken ortamdan aldığı sıcak havayı suyun üzerinden geçirerek sıcak havayı suda bırakır. Bu sayede ortama gönderilen hava ortalama 10-15 derece civarında soğuyarak çevreyi serinletir.

Neden Kabel Evaporatif Soğutucu?

Evaporatif soğutucu nedir? sorusunu cevapladıktan sonra neden Kabel sorusuna geçelim. Kabel öncelikle yerli ve millidir. Kabel cihazlar tamamen Türkiye de üretilen tek markadır. Denizli de bulunan fabrikasında petekleri ve plastiğine kadar ülkemizde imal edilen cihazlarımız ayrıca Türkiye’ nin her yerinde servis ve bayi ağı olan tek firmadır. Bugün cihazı hangi şehirden almak isterseniz orada bulunan bayi ve servisle irtibat kurarak Kabel’ e ulaşabilirsiniz.

Kabel Evaporatif Soğutucuların Neden Elektrik Sarfiyatı azdır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu cihaz bir klima kadar kompleks değildir. Klima grubunda asıl elektriği çeken kompresör olduğu için evaporatif soğutuculara nazaran çok daha fazla elektrik harcar. Fakat bu cihazlarda sadece içinde bir fan ve su pompası bulunduğu için ortalama saatte çektiği elektrik 230 W civarındadır. Buda kabaca tarifle 1 günlük çalışmada 2 TL gibi bir sarfiyat sunar. Evaporatif cihazların seçimindeki en cazip nedenlerden biride budur.

Cihazın Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Evaporatif soğutucu seçimi çok önemlidir. Bir klima gibi doğru seçim yapılmazsa etkisi az kalır. Küçük alanlarda büyük cihaz seçildiği zaman önünde duran insanları rahatsız edebilir. Genellikle seçimde ince uzun olan mekanlarda Kabel Salon tercih edilmedir. Çünkü daha uzak mesafeye daha küçük bir cihazla ulaşılabilir. Geniş alanlarda ise seçim Kabel Plus olmalıdır. Plus ürünü 7000 m3/h hava debisine sahip ve 13-14 metre uzaklığa kadar üfleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca yapısından dolayı çok daha fazla geniş alana hitap eder. İçinde flapların salınımı ile çok geniş bir alanı tarar ve özellikle daha büyük ve tamamen açık alanlarda tercih sebebi olmalıdır. Salon ürünü genişlikten ziyade daha dar alanlarda daha idealdir. Çünkü boyut olarak küçük ve üfleme mesafesi de bir Kafe, Restoran gibi alanlarda daha uzundur.

Yine de bu tarz ürünlerin seçimi için bir tekili dağıtıcı veya servisten yardım alınması çok daha uygun olacaktır. Kabel olarak sezonda yüzlerce cihaz devreye aldığımız ve mekanları çok iyi tanıdığımız için ücretsiz keşif imkanından yararlanmanız sizin içinde en büyük tercih sebebi olmalıdır.

Kabel Cihazların Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hangi cihazı alırsanız alın cihazın kurulumu aşamasında yetkili ve bilgili kişilerden detaylı kullanım önerilerini almak çok elzemdir. Çünkü doğru kullanım olmazsa Kabel Evaporatif Soğutucu lardan doğru verimi almayabilirsiniz. Evaporatif soğutucu cihazlar kullanım ve verim açısından suyun enerjisinden yararlandığı için, Kabel cihazlara eklediğiniz su serin olmalıdır. Çünkü su ne kadar serin olursa o kadar verim alırısınız. Özellikle yazın en sıcak aylarında müşteriler genellikle evaporatif soğutucu lara suyu tamamen doldurup bitene kadar bekletirler veya o gün kullanım olmasa bile eski suyla bir gün sonra tekrar kullanım yaparlar. Bu çok büyük bir kullanım hatasıdır.

Evaporatif soğutucuların en verimli kullanım şekli suyu tamamen değil, soğuk su veya yoksa eğer şebeke suyunu koyduğunuz zaman tamamını doldurmadan ara ara ilave ederek evaporatif soğutucu daki suyu sürekli taze tutmaktır. Bu sayede sistemdeki su sürekli serin kalacak ve verimli bir soğutma alabileceksiniz. Eğer cihazın içinde su var ve o gün kullanılmadıysa, içinde bulunan suyu bir bidon veya kovaya aktarıp, dolapta bekletip tekrar kullanılırsa çok daha verimli olacaktır.

Birde endüstriyel evaporatif soğutucu diye tabir edilen cihazlar vardır. Bunlar ağırlıklı olarak fabrika, depo, hangar, imalathane gibi yerlerde kullanılan cihazlardır. Kabel Salon ve Kabel Plus’ a nazaran hava debileri çok yüksektir. 20.000-30.000-40.000 m3/h olan ürün gamı ile 300 metre kareye kadar tek bir cihazla serinletme sağlanabilir. Burada tabi ki mobil cihazlar gibi değil şebekeden gelen suyun bağlanması ile kullanılan ve genellikle çatıya bir havalandırma kanalı yardımı ile bağlanılan cihazlardır. Burada seçim çok önemli olduğu için KABEL’ in yetkili bayi ve servisinden ücretsiz keşif desteği almanız gerekmektedir.

Cihazların Bakım ve Arıza Durumu

Evaporatif soğutucu nedir? başlığında da anlattığımız gibi tabi ki her elektronik cihaz gibi evaporatif soğutucu lar da bozulabilir. Önemli olan bunu en aza indirmek için ne yapmak gerektiğidir. Genellikle cihazlarda arıza içinde bulunan su pompalarında görülür. Bunun sebebi de ülkemizde kullanılan suyun çok kireçli olması ve pompalarında sürekli kirece maruz kalması ile olur. Kireçli su sürekli pompanın içinden geçtiği için belli bir süre sonra pompayı tıkayacak ve cihazın verimi düşecek hatta ileri ki zamanlarda siz fark etmeden pompa arızalanacak ve görevini yerine getiremez hale gelecektir. Bunu önlemenin birkaç yolu vardır.

-Eğer mekanınızda arıtma varsa kesinlikle arıtma suyundan beslemeniz cihazı. Arıtma dan geçen suyun kireç miktarı çok daha az olduğu için evaporatif soğutucu ların verimini ve ömrünü uzatacaktır.

-Diğer bir çözüm ise bakımdır. Yetkili servis tarafından sezon başında ve sonunda yapılan bakımlar sayesinde hem cihazınızın ömrünü uzatmış olursunuz hem de müşterinize daha verimli ve temiz bir hava göndermiş olurusunuz.

Genellikle bu tip sorunlar sezon başlarında yaşanır. Çünkü sezonda kullanılan cihazlar müşterinin işi bitti zaman bakım yapılmadan bir köşeye atılır. Pompanın ucunda biriken kireç de su sirkülasyonu olmadığı için tekrar sezon gelene kadar kurur ve pompanın ucunu tıkayacaktır. Bu sayede de pompa suyu basamayacak ve kısa bir süre içinde arızalanacaktır.

Kabel cihazlarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kesinlikle yetkili servisinizden bakım talep ediniz. Eğer servis numaranızı bilmiyorsanız BURADAN bizlere ulaşabilirsiniz. Başka bir şehirde iseniz KABEL e ulaşıp oradan yetkili servis numaranızı alabilirsiniz.

  • Kabel Home Antalya
    Kabel Home

Garanti Kapsamı ve Kullanım Talimatları

Kabel ürünlerini tercih etmeniz sizin açınızdan daha avantajlıdır. Ayrıca ürünlerin kalitesinin anlamak için tercih edilirliğine bakabilirsiniz. Ürünlerimiz 2 Yıl Garanti kapsamındadır. Ayrıca tüm ürün parçaları için geçerlidir. Garanti kapsamına şirketimiz model no ve fatura üzerinden bakmaktadır. Ayrıca kapsam dışına çıkmamak için yapılacaklar;

  • 1- Genel cihaz temizliği.
  • 2- Temiz ve titiz kullanım.
  • 3- Taşıma yaparken dikkatli olmak.
  • 4- Mevsimsel temizlik. Ayrıca kirece karşı önlem alma veya kireç karşıtı ürün kullanımı.
  • 5- Bakım hizmeti alınması veya bakım yapılması.
  • 6- Personele cihaz kullanım hakkında bilgi verilmesi veya eğitim verilmesi.

Bu tavsiyeleri yerine getirdiğinizde cihazınız garanti kapsamına kalmaktadır. Ayrıca bu talimatları cihazların kullanım kolaylığı için de yapmanız gerekmektedir.

Antalya Kabel’e ulaşmak artık çok daha kolay. Ana sayfada bulunan telefon veya whatsap simgesine tıklayarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

evaporatif soğutucu neden az elektrik tüketir?
Mağazamıza gitmek için görsele tıklayın
Mağazamıza gitmek için görsele tıklayın

Ürünlerimiz görmek için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Mağazamızda ürünlerimiz size görsel sunum eşliğinde tanıtılarak bilgilendirme yapılır. Ayrıca ödeme koşulları ve nakliye işlemleri görüşülmektedir. Ödeme koşullarımız kredi kartı veya nakit ödeme olarak gerçekleştirilmektedir. Tüm kredi kartlarına taksit imkanımız vardır. Ayrıca Taksit işlemlerinde banka komisyon ücretleri müşteriye yansıtılır. Antalyakabel’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.