Evaporatif Soğutma Sistemleri

Evaporatif Soğutma Sistemleri Nerede Kullanılır?

En hızlı ısı alan sıvıların başında hiç şüphesiz su yer almaktadır. Su buharlaşma eğiliminin yüksek olması sayesinde çevresindeki ısıları emerek buharlaşma işlemini sağlamaktadır. Evaporatif soğutma sistemleri de havayı gerekli miktarda yüksek su ile temas ettirerek havanın soğutulmasını sağlamaktadır. Evaporarif soğutma cihazları içerisinde bulunan sirkülasyon pompası ile soğutma işlemi sağlanmaktadır. Oldukça yararlı bir sistem olması sayesinde su ile çalışması da oldukça ilgi çeken bir özelliği olarak öne çıkmaktadır.

 Evaporarif Soğutma Sistemleri Nedir?

 Evaporatif soğutma sistemleri sıcak ve nem miktarı düşük olan mekanlarda ve bölgelerde en etkili verimi sağlayan cihaz olarak çevre dostu bir iklimlendirme sistemi olmaktadır. Ayrıca enerji verimliliği ve ekonomik yönden tasarruf sağlaması nedeni ile de çokça tercih edilen evaporarif soğutucu sistemleri basit bir sistem ile çalışmaktadır.

 Sıcaklığın artması ile buharlaşmayı aynı anda hızlandıran bu sistem mekanı hızlı şekilde soğutur ve bu arada çevreye ya da insan sağlığına hiçbir zarar vermeyecek şekilde kullanım avantajı sağlamaktadır. Soğutucu cihazın fanı sayesinde cihaz içine emilen sıcak hava akan su ile temas eder ve bu işlem ile doğal ve taze soğuk hava ile ortam serinletici hale gelmektedir.

 Evaporarif Soğutucu Sistemleri Nerede Kullanılır?

 Fabrikalarda, yüksek tavanlı hacimlerin mevcut olduğu tüm mekanlarda, cafe ve restoranların açık ve kapalı alanlarında ortamı sağlıklı şeklide serinletme amaçları ile uygun olacak şekilde tasarlanmakta ve kullanıma hale gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir