Evaporatif Soğutucular Nedir?

Evaporatif Soğutucular

Evaporatif soğutucular suyu buharlaştırarak havayı soğutma prensibine dayanmaktadır. Mobil sistem sulu klimalar havayı yüksek miktarda suyla temas ettirmektedir. Bu sayede havayı soğutmaktadır.

 Evaporatif soğutuculara halktan kişiler arasında sulu klima, arap kliması, çöl kliması denilmektedir. Ayrıca ayaklı klima, samanlı klima ve açık alan klimaları olarak bilinmektedirler.

 Evaporatif Soğutucu Nasıl Çalışır?

Sulu klimalar nasıl çalışır sorusunun yanıtı olarak soğutucular buharlaşmayı kullanarak havayı soğutmak amacıyla çalışmaktadırlar. Sulu klimalarda bir pompa bulunmaktadır. Bu pompa suyun su haznesinden çıkarak tüm soğutucuda dolaşmasını sağlamaktadır.

 Suyun su pedlerine ulaşması ile ve pedler iyice ıslanmaktadır. Sulu klimalarda fan ise dışarıdaki havayı çekmektedir. Bu havayı nemlenmiş olan pedlerden geçirmektedir.

 Çekilen hava nemli pedlerden geçme aşamasındayken buharlaşma sayesinde soğumaktadır. Evaporatif soğutucular soğutma pedleri, pompa, fan ve motorun işlemlerini gerekli şekilde yapması sonucu çalışmaktadır.  Sulu klimalar her ev için gerekli olan hava akımını sağlayabilecek niteliktedir. Günümüzde evaporatif soğutucu cihazları yüksek performansa sahip gelişmiş teknolojiler ile tasarlanmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir