Kabel Sulu Klima Soğutur mu?

Kabel Sulu klima çok etkili soğutma teknolojisidir. Doğru şartlar oluştuğunda, hava sıcaklığını 30°’ye kadar düşürür. Bu, onları standart AC klimaya göre verimli bir alternatif olarak karşımıza çıkar.

Kabel Sulu Klima nasıl bir serinletme yaptığını ve ne kadar serinletme yapabileceğini belirleyen sebepler bu yazımızda.

KABEL SULU KLİMALAR NASIL SOĞUTUR?

Ayaklı Kabel Sulu klimanın adı, evaporatif soğutucu için kullanılan basit bir kelime birleşimidir. Evaporatif soğutucular, içine konulan suyu buharlaştırarak serinletme yapar. Buharlaşan suyun enerjisini alır ve evaporatif soğutucular bu enerjiyi havadan serin bir şekilde iletir. Havuzdan çıktığınızda üşümeniz gibidir. Cildinizde bulunan su buharlaştığında enerji alır ve bu enerji vücudunuzun üşeme hissini ortaya çıkarır.

Bu serinletme yöntemi çok etkilidir ve hemen hemen tüm bitki ve hayvanlar bunu kullanır. Bitkiler, serinlemek için gözeneklerinden su salar. Bitkiler de yaşamak için suya ihtiyaç duyduğundan, sıcak havada solmalarının nedeni budur.

KABEL AYAKLI SULU KLİMA NE KADAR SOĞUTUR?

Suyu buharlaştırmak ve havayı serinletmek için sulu klimalar havanın sıcak ve kuru olmasına çok etkilidir. Hava çok sıcak olmalıdır, bu neden ile suyu buharlaştırıp enerjiyi sağlamanın tek yoludur. Havanın ayrıca kuru olması gerekir. Çünkü hava zaten çok nemli ise, o kadar fazla su buharlaşmayacaktır.

Çok sıcak ve çok kuru hava için sulu klima maksimum verimde serinletme sağlar. 40° ve % 2 nemde, sulu klima bir soğutucu hava sıcaklığını 30°’ye düşürebilir. O kadar sıcak olmayan ancak daha nemli olan havada soğutma çok daha az verimde çalışır. %80 nem bulunan bir havada, bir Kabel Sulu Klima yalnızca 40°’den havayı 35°’ye düşürür. Ancak bu teoride maksimum verimdir. Bir Kabel Sulu Klima’nın gerçekte ne kadar serinletebileceğini, buharlaşan ortama ve soğutucunun çevirebileceği hava miktarına bağlıdır.

Bir ayaklı sulu klimanın ne kadar alanı serinletebileceği, sulu klimanın hava debisine bağlıdır. Genel olarak, bir Kabel Sulu Klima’ nın saatte hareket ettiği her metreküp hava için etkili olduğu 10 metrekare alanı soğutur. Bir sulu klima ne kadar fazla hava debisine sahip ise o kadar fazla alanı serin tutar.

kabel sulu klima

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir